Elérhetőség

Magyar Regionális Tudományi Társaság (MRTT)
7621 Pécs, Papnövelde u. 22. Postacím: 7601 Pécs, Pf. 199.
Tel: 72-523-800
Fax: 72-523-806
E-mail: mrtt@mrtt.hu
Facebook: mrtt.hu

Közérdekű adatok

  • Számlaszám:
    MBH Bank Nyrt.
    50800111-11090603
  • Adószám:
    18323038-1-02

Nyelvek

Navigáció

Belépés

MTA RTB közlemény

A Magyar Tudományos Akadémia Regionális Tudományok Bizottságának nyilatkozata

Megdöbbenve hallottuk, hogy a transzformáció alatt álló akadémiai kutatóhálózat (jelenlegi nevén HUN-REN), „úgynevezett megújulási folyamatának” lezárulását meg nem várva, ismételten átszervezés alá kerül. A négy bölcsészet- és társadalomtudományi kutatóközpontot az ELTE-hez kívánják áthelyezni. Mindezt egyeztetés, átvilágítás és hatástanulmány készítése nélkül tervezik megvalósítani, erre mindössze néhány hetes határidőt adva. Az átszervezés tényét ultimátumszerűen közölték a főigazgatókkal. A döntést sem a főigazgatók, sem az igazgatók, sem pedig a dolgozók nagy többsége nem támogatta.

Az MTA Regionális Tudományok Bizottságának (RTB) egyik bázisintézete a HUN-REN KRTK Regionális Kutatások Intézete. Az RTB számos tagja – az RTB multidiszciplináris jellege miatt - más HUN-REN társadalomtudománnyal foglalkozó intézet dolgozója, továbbá, a másik oldalon, tagjaink között számos ELTE oktató is van. És bár együttműködésük fontos, eltérő jellegű profiluk (jellemzően alapkutatás, illetve jellemzően oktatás) összemosása mindkét fél esetében nagyfokú bizonytalanságot szül.

Az elmúlt 13 évben az akadémia kutatói hálózat átszervezése immáron negyedszer megy végbe, amelynek negatív hatásai nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi tudományos életben is látszanak. A kutatók teljes bizonytalansága és bizalmatlansága tovább ront Magyarország megítélésén, tudományos és gazdasági teljesítményén egyaránt. A jelenleg tervezett újabb átszervezésben semmiféle írásbeli, hosszútávú garancia nincs arra, hogy a kutatóhálózat kutatói biztonságban, kiszámítható módon, nem alulfizetetten végezhetik tevékenységüket. A kiszámíthatatlan kutatói környezet már sem a hazai, sem a külföldi (vendég) kutatókat sem vonzza. A jelenlegi helyzet pedig ezt tovább rontja, ami a hazai, több mint 80 éves múltra visszatekintő önálló kutatóhálózat (A Regionális Kutatások Intézetének jogelődje az 1943-ban megalakult pécsi Dunántúli Tudományos Intézet) teljes felszámolásával jár (2012-ben az MTA kutatóhálózatának első átszervezéskor már megszűnt az MTA egyetlen vidéki központú társadalomtudományi kutatóintézetének, a Regionális Kutatások Központjának az önállósága). A teljes bizonytalanság érinti a tervezett és jelenleg futó nemzetközi pályázatokat is, amelynek számszerűsíthető negatív hatása lehet a hazai költségvetés számára is. A tudományos életben az intézményi stabilitás még inkább kiemelt jelentőségű: minden hibás döntés nemcsak az egyéni kutatásokat, hanem az ország hosszú távú versenyképességét is évtizedekre visszavetheti. Hitvallásunkként támaszkodunk a Nobel-díjas Daron Acemoglu és James Robinson,  a „Miért buknak el a nemzetek: a hatalom, a jólét és a szegénység eredete” című könyvének alapgondolatára: csak stabil és inkluzív intézmények révén teremthetünk valódi esélyekkel teli környezetet, amely megóvja a tudományt a rövidlátó döntésektől, és hosszú távon biztosítja Magyarország fejlődését.

A fentiekre tekintettel az MTA RTB - egyet értve a Magyar Regionális Tudományi Társaság (MRTT) nyilatkozatával -, elítéli az átgondolatlan, megalapozatlan újabb átszervezést, és  határozottan kiáll a hazai akadémiai kutatóhálózat (jelenleg HUN-REN) egyben tartása mellett, és kéri a kormányzatot és az illetékes minisztert, hogy lépjen közbe, és tartsa egyben a sikeres nemzetközi átvilágításon átesett kutatóhálózatot.

Magyar Tudományos Akadémia Regionális Tudományok Bizottsága – 2025.06.30.

 

Link1 | Link2 | Link3

© MRTT 2012. All Rights Reserved.